Na skutek pandemii i wprowadzonych restrykcji wiele przedsiębiorstw boryka się z utratą płynności, co w dłuższym okresie może doprowadzić do znacznego pogorszenia kondycji finansowej, a nawet upadłości. Sytuację pogarsza fakt, że większość banków mocno ograniczyła udzielanie kredytów dla firm. Obecnie mogą one uzyskać dodatkowe wsparcie.

Przedsiębiorcy działający w branżach takich jak gastronomia, hotelarstwo, transport osób, organizacja eventów czy beauty mają olbrzymie trudności z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku kredytowego.

Dla takich firm wkrótce może pojawić się światełko w tunelu: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego powołały Fundusz Pożyczkowy Wsparcia Płynności MŚP, który to przeznaczy 400 mln złotych na nieoprocentowane pożyczki z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Warto się tym tematem zainteresować, ponieważ program startuje już na dniach (w końcówce kwietnia).

Dla kogo?

Kwota pożyczki nie będzie uzależniona od wielkości zatrudnienia. Również osoby samozatrudnione będą mogły z niej skorzystać. Uzyskanie obrotowej pożyczki publicznej pozwala równolegle ubiegać się o inną pomoc, związaną ze zwalczaniem skutków COVID-19. Chodzi np. o zwolnienia ze składek na ZUS, mikropożyczkę w wysokości 5000 PLN, czy też subwencję związaną z utrzymaniem zatrudnienia określoną w Rządowej Tarczy Finansowej.

Warto zaznaczyć, że nawet jeśli wnioskujący w przeszłości nie spłacał regularnie kredytów bankowych, ale na chwilę obecną nie ma większych zaległości w Biurze Informacji Kredytowej, to nie stanowi to problemu. Fundusz nie zwraca też uwagi na dużą ilość zapytań w BIK-u. Z programu mogą skorzystać przedstawiciele praktycznie wszystkich branż, nie licząc hurtowego handlu alkoholem i handlu bronią.

Na co?

Pożyczkę można przeznaczyć na pokrycie bieżących potrzeb finansowych przedsiębiorstwa (wypłata wynagrodzeń pracowników, spłata zobowiązań krótkoterminowych), ale również na wydatki inwestycyjne. Wykluczonym celem jest tylko zakup środka transportowego przez firmę transportową.

Ile?

Maksymalna kwota pożyczki dostępna dla pojedynczego przedsiębiorstwa wynosi 15 mln złotych, a jej wysokość będzie obliczana na podstawie jednego z kryteriów: a) dwukrotności wartości rocznego zestawienia płac za 2019 r. lub za ostatni dostępny rok, b) 25% wartości całkowitego obrotu w 2019, c) zadeklarowanej zweryfikowanej przez pośrednika kwocie wystarczającej na zabezpieczenie płynności na kolejne 18 miesięcy.

Jaki koszt?

Pożyczka jest połączona z dotacją, co w praktyce oznacza, że przedsiębiorca nie ponosi kosztu odsetek i prowizji, czyli spłaca sam kapitał.

Dodatkowe ułatwienia to możliwość skorzystania z okresu karencji (do 6 miesięcy), dwukrotne dwumiesięczne „wakacje” od spłat (przez 2 pierwsze lata) oraz raty rozłożone na 6 lat.

Wymagane zabezpieczenia

Przy kwocie do 100 tysięcy złotych jedynym wymaganym zabezpieczeniem będzie weksel in blanco. Przy wyższych kwotach przedsiębiorca musi udostępnić nieruchomość, np. działkę budowlana (ale nie rolną), mieszkanie, dom czy lokal użytkowy.

***

Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat pozyskania pożyczki płynnościowej. Możemy również pomóc Ci zgromadzić wszystkie wymagane dokumenty oraz przygotować wniosek o pożyczkę.