Jeśli inwestowanie na rynku akcji przedsiębiorstw jest dla Ciebie zbyt ryzykowne, a w nieruchomości zbyt czasochłonne, potrzebujesz lokaty kapitału, która da stabilny zysk w określonym czasie, idealnym rozwiązaniem będą obligacje.

Nie będziemy w tym artykule analizować obligacji skarbowych, z których to zysk jest, w naszej opinii, niesatysfakcjonujący. Zajmiemy się papierami wartościowymi, które emitują prywatnie przedsiębiorstwa w celu pozyskania kapitału na swoje nowe inwestycje.
W ostatnich latach coraz więcej spółek preferuje taką metodę finansowania, uznając kredyt bankowy za zbyt drogi lub niemożliwy do pozyskania.
Obligacje stanowią zatem niejako rodzaj pożyczki zaciągniętej u prywatnego inwestora. Warto wiedzieć, że praktycznie każda firma może być emitentem swoich własnych papierów wartościowych. Dlatego też rozważając zakup obligacji, musimy zachować sporą ostrożność.
Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest tzw. zabezpieczenie, czyli dodatkowa “gwarancja” tego, że dany podmiot wywiąże się z umowy, a powierzone mu środki będą bezpieczne.
Najpopularniejszymi zabezpieczeniami są oczywiście nieruchomości i wpis w księdze wieczystej. Oznacza to, że gdyby z jakichś powodów emitent nie wypłacił w terminie kapitału i odsetek, obligatariusze odzyskają swoje pieniądze ze sprzedaży tej nieruchomości. Dlatego też, zanim zainwestujemy, powinniśmy sprawdzić, czy wartość zabezpieczenia jest na wystarczającym poziomie w stosunku do całości zobowiązań i czy w pełni uregulowane jest prawo własności. W tym celu najprościej jest przejrzeć treść elektronicznej księgi wieczystej oraz zapoznać się z operatem szacunkowym z wyceny nieruchomości.
Innym, wcale nie gorszym zabezpieczeniem obligacji, może być strumień (portfel)  wierzytelności. Proponują je zwłaszcza firmy, które zajmują się udzielaniem wysoko oprocentowanych pożyczek (nie chodzi tu tylko o tzw. chwilówki). Kredyty takie są skierowane do osób, które na szybko potrzebują pieniędzy, bo np. trafiła się jakaś okazja zakupowa, ale z uwagi na nienajlepszą historię kredytową odrzucane są przez banki. Z racji grupy docelowej spłacalność tych pożyczek jest bardzo wysoka, ponieważ klienci są weryfikowani pod względem zdolności do spłaty tego typu zobowiązania.
Firma, planując rozwijać skalę swojej działalności, nie chce czekać z udzieleniem kolejnych pożyczek do czasu spłaty bieżących, dlatego też pozyskuje na ten cel środki od inwestorów, dzieląc się z nimi swoim  zyskiem. Obligatariusze mają poczucie bezpieczeństwa, właśnie w związku z tym, że spłacane pożyczki w pierwszej kolejności idą do nich.
Dodatkową gwarancją dla inwestorów od emitenta może być notarialne, automatyczne  poddanie się egzekucji z artykułu 777 k.p.c., które umożliwia egzekucję komorniczą bez wyroku sądowego, co w skrajnym wypadku usprawni spłatę papierów wartościowych.
Wiesz już, że obligacje mogą być bardzo bezpieczną lokatą kapitału, ale czy efektywną?
W kolejnym artykule damy Ci kilka praktycznych wskazówek, jak wyszukiwać najciekawsze emisje niepubliczne i jak w praktyce możesz nabyć obligacje! Jeśli chcesz, by Twoje pieniądze  zarabiały dla Ciebie, bądź z nami!