Właściciele firm często stają przed takim właśnie dylematem. Ceny nieruchomości, szczególnie w miastach wojewódzkich, utrzymują się na wysokim poziomie, ale może gra jest warta świeczki?

 

Włączenie do majątku firmy nieruchomości, nawet jeśli kredytowanej, stanowi nie lada pokusę dla osób prowadzących własny biznes. Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest jednak taka prosta. Jakie argumenty przemawiają za jedną, a jakie za drugą opcją?

Wynajem siedziby to opcja, z której najczęściej korzystają początkujące na rynku firmy i przedsiębiorstwa. Wiąże się to z koniecznością opłacania comiesięcznego czynszu dla właściciela. Dlatego, aby tracić swych środków pieniężnych, znaczna część przedsiębiorców decyduje się na zaciągnięcie kredytu na zakup nieruchomości.

Nie inwestuj wszystkich dostępnych środków w lokal!

Należy mieć na względzie, iż zakup zbyt drogiego lokum, wyremontowanie go i wyposażenie w wysokim standardzie może spowodować wykorzystanie maksymalnej zdolności kredytowej firmy lub jej właściciela. W takim przypadku brak poduszki finansowej, przy jakichkolwiek przeciwnościach i niespodziewanych wypadkach, może się skończyć tragicznie, czyli bankructwem! Jeśli jednak mamy stabilną sytuację finansową, odłożone oszczędności, a czynsz wynosi więcej niż wynosiłaby kwota raty kredytu, wówczas nie należy mieć żadnych wątpliwości. Jeszcze lepiej, gdy posiadamy wystarczające środki, by dokonać zakupu lokalu bez kredytu. Taka sytuacja należy wszakże do rzadkości.

 

Jakie elementy należy brać pod uwagę przy zakupie nieruchomości?

Wybierając nieruchomość z rynku wtórnego, stajemy przed decyzją kupienia tańszego lokalu do remontu bądź droższego wyremontowanego, a czasami już umeblowanego. Wybór powinien zależeć od tego, czy ważniejsze jest dla nas urządzenie go według własnego pomysłu, czy też brak kłopotów i nakładu pracy związanych z jego wyremontowaniem. Często złotym środkiem okazuje się kupno wyremontowanej nieruchomości, ale urządzenie jej według własnego pomysłu i potrzeb (zapewnienie odpowiedniej liczby stanowisk pracy i wyposażenia). Ważna jest również dobra lokalizacja. Musimy wziąć pod uwagę, iż obecna lub przyszła siedziba firmy nie zawsze będzie służyła do celów prowadzenia naszej działalności, a z czasem nieruchomość może zostać wynajęta lub sprzedana. Świetna lokalizacja lokalu to perspektywa zarobku przy sprzedaży po latach jej użytkowania.

Cdn.

 

Artykuł powstał we współpracy z DGCS S.A.